O nás

Tým HISTER : Filip Šrámek, Karel Zámecký Pružný, Milan Sýkora, Jitka Šrámková, Josef Ráček, Jaryn Barok, Petr Koka, Jan Rovenský, Ivan Lehký, Martin Bareš, Jan Setvák, Luboš Poucha, Marek Rubeš a čestný člen Daniel Medvíď.


(Citace z nominace na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za rok 2018 - cenu jsme obdrželi v kategorii 'Prezentace hodnot')

"Skupina odborníků a přátel se sdružila na facebookové stránce a youtube kanále Historie v terénu, kde probíhá od roku 2015 vysoce poučená prezentace historických zajímavostí za pomoci videí z terénu a počítačové animace.

Spojuje prezentaci, popularizaci a šíření povědomí o významu historie v oblasti postižené poválečným odsunem původních německých obyvatel a těm současným pomáhají nacházet cestu k minulosti regionu i ke kulturnímu dědictví.

Využívání ryze soudobých a aktuálních informačních kanálů zcela plynule vede k nesložitému zpřístupnění komplexní problematiky stavebně historických souvislostí.

Archeologická památková péče, stavební historie a kastelologie tak jsou prezentovány příjemně civilní cestou, která ozřejmuje jejich existenci i mimo předpokládané úzké vědecké prostředí"Historie HISTER


2015
Po několikaletém podrobném procházení krajiny Litvínovska jsme se rozhodli postupně zveřejňovat své 'objevy'. Nejprve jsme formou videí a fotek prezentovali, jak vypadají v současnosti staré komunikace, úvozové cesty, gloriety a vyhlídky, stará důlní díla nebo třeba patníky či katastrální kameny a další zajímavosti, a to výhradně na Litvínovsku. Tým ve složení Filip Šrámek, Karel Zámecký Pružný a Jitka Šrámková.


2016
Do týmu vstupuje kamarád archeolog Milan Sýkora a začínáme točit filmy o severočeských hradech, především seriál Hrady a zříceniny v Krušných horách. Točíme i první archeologické výzkumy a dále výpravné filmy o Litvínovsku. Dronové záběry do filmů nám začal točit Jan Rovenský. K týmu se vedle Milana Sýkory přidávají Jaryn Barok a Petr Koka.


2017
Pokračuje seriál o krušnohorských hradech a mezitím natáčíme první filmy z jiných regionů (hrad Pořešín, nález depotu mincí u Roudnice nad Labem či návštěva Císařských šancí nad Chomutovem).


2018
Rozjíždíme seriál Hrady, tvrze a zámky českého severozápadu. Stále ovšem pokračuje krušnohorská sága, která mimochodem jen tak neskončí :-). K filmům vytváříme první upoutávky a také vznikají humoristické krátké filmy o mikrohradech. Zakládáme webové stránky www.hister.cz k zpřehlednění naší činnosti. Do týmu se přidávají Josef Ráček a Luboš Poucha.


2019
A vedle všeho začíná koncem roku seriál o 2. světové válce na Mostecku. V hlavních rolích chemička a Martin Bareš z Offroadsafary. Byli jsme u dvou zajímavých archeologických výzkumů a to v Libkovicích u Mostu a před kostelem v Karlových Varech. Navštívili jsme další čtyři hrady a pět tvrzí.


2020
Natočené jsou další dva díly o 2. světové. Dále začíná seriál 'Zaniklé obce' filmem o Vilejšovu v Krušných horách. Přibývají další filmy o hradech (Kamýk, Žerotín u Loun, Blansko, Paradis a opět Kalich. Byli jsme u nálezu depotu bronzových náramků v Praze Modřanech.


2021
Sezona začala dvěma návštěvami archeologických výzkumů (Chomutovsko a Praha-Libeň). Dále jsme navštívili hrady Opárno a Ostrý. Natočili jsme úvodní dva díly nového seriálu Historie v podzemí v Jílovém u Prahy - zlaté doly (štola Václav) a Stříbrný důl Lehnschafter v Mikulově un Teplic. Po třech dílech jsme věnovaly velkým hradům Krakovec a Grabštejn. Byli jsme u objevu bronzových náramků v Praze-Modřanech. Dále jsme se v Praze na Florenci prošli po Pražském opevnění a na závěr roku jsme se vrátili do Libkovic u Mostu na výzkumy UAPP Most – Mohylové pohřebiště a středověký hřbitov.


2022
Počátek roku je ve znamení příprav na tři díly seriálu Zaniklé obce. Natáčeli jsme v Jáchymově další díl seriálu Historie v podzemí a následující díl je také ve stádiu příprav.